ALL SAINTS’ SUNDAY: NOVEMBER 3, 2019

ALL SAINTS’ SUNDAY: NOVEMBER 3, 2019

A printed list of names of loved ones who have preceded us into God’s nearer presence will be part of our worship on All Saints’ Sunday, November 3. You may submit a name to be printed in the order of worship by calling the church office (601) 982-4703 or by emailing Leslie Ward  lward@northminsterbaptist.org by Monday, October 21. On the evening of November 3, we will meet in the sanctuary at 5:30 for an All Saints’ Vesper Service, at which time the names will be read aloud.

THIS MONTH IN ACTION

THIS MONTH IN ACTION

——DEACON OF THE WEEK——-

September 29-October 5
Jeff Davis

October 6-12
Brooks Elfert

October 13-19
Suzan Thames

October 20-26
Annette Hitt

October 27-November 2
Gray Jackson

November 3-9
Katrina Pace

November 10-16
Jo Ann Ratliff

—— CAREGIVING ——

CAREGIVING CHAIR FOR OCTOBER:
Sarah Reynolds

CAREGIVING CHAIR FOR NOVEMBER:
Steve Godbold

CAREGIVING COORDINATORS FOR OCTOBER:
Joan Haynie & Faye Barham

CAREGIVING COORDINATOR FOR NOVEMBER:
Gail England

CAREGIVER(S) OF THE WEEK:

September 29-October 5
Annette Hitt & Cathy Davis

October 6-12
Cindy Griffin & Holley Noblitt

October 13-19
Amanda Milam & Helen Turner

October 20-26
Holly Wiggs & Patsy Carroll

October 27-November 2
Jo Ann Ratliff, Faye Barham, & Joan Haynie

November 3-9
Becky Wooley & Shari Culver

November 10-16
Julie Wooley & Patty Clark

LITURGIST FOR OCTOBER:
Holly Wiggs

LITURGIST FOR NOVEMBER:
Charlotte Robinson

FLOWERS FOR OCTOBER:
Lynda Street, Kandy Sims, Mary Elizabeth Smith, Joe Rankin & Lida Caraway

FLOWERS FOR NOVEMBER:
John Tingle

USHER CAPTAIN FOR OCTOBER:
Eddie Mahaffey

USHER CAPTAIN FOR NOVEMBER:
Sylvia Carraway

SOUND BOOTH FOR OCTOBER:
Ryder Taff

SOUND BOOTH FOR NOVEMBER:
Steve Cook

CHILDREN’S WORSHIP VOLUNTEER SCHEDULE

CHILDREN’S WORSHIP VOLUNTEER SCHEDULE

October 6
Firecrackers:
Brad and Ashlee Smith
Sparklers:
Josh and Kelly Guyton

October 13
Chapel Coordinator:
Mary Sue Douglas
Firecrackers:
Brock and Lora Maples
Sparklers:
Todd and Suzy Everett

October 20
Firecrackers:
Paul and Jill Buckley
Sparklers:
Hart Wylie and Amy Finkelberg

October 27
Chapel Coordinators:
Holly and Christopher Wiggs
Firecrackers:
Ken and Suzanne Sones
Sparklers:
Chris and Colby Kimmel

November 3
Firecrackers:
Drew and Natalie Levanway
Sparklers:
Justin and Taylor Beard

November 10
Chapel Coordinators:
Jennifer and Christian Byrd
Firecrackers:
Becker and Weatherly Sams
Sparklers:
Kristi Clark and Octavia Carson

November 17
Firecrackers:
Major and Karen Treadway
Sparklers:
John and Kay Hedglin

November 24
Chapel Coordinators:
Mary Ellen and Jeff Stancill
Firecrackers:
Scott and Dana Wilson
Sparklers:
Andy and Anna Frame

December 1
Firecrackers:
Natalie and Drew Levanway
Sparklers:
Neely and Michael McGinnis

December 8
Chapel Coordinators:
Josh and Bett Poole
Firecrackers:
Percy and Elizabeth Quinn
Sparklers:
Betty Brown Edgar and Kirby Boteler

ALL SAINTS’ SUNDAY: NOVEMBER 3, 2019

MEALS ON WHEELS

Monday, October 7
Cooks (Team 1) Meal #3:
Lisa Cobb, Annette Hitt, Leigh Eley

Drivers:
Rt. 1 Sheila & Bill Nicholas
Rt. 2 Rebecca Black & Johnny Evans

Wednesday, October 16
Cooks (Team 4) Meal #8:
Carolyn McIntyre, Shari Culver, Jo Ann Welch

Drivers:
Rt. 1 Nancy Smith & Rush Miller
Rt. 2 Susie Friou & Kurt Metzner

Monday, October 28
Cooks (Team 8) Meal #11:
Kelly Hicks, Gail England, Ann Calhoon

Drivers:
Rt. 1 Becky & Tim Frame, Gayla Purvis
Rt. 2 Pat Beall & Gary Mason

Monday, November 4
Cooks (Team 2) Meal #15:
Patsy Caraway, Amanda Milam, Peggy Brady

Drivers:
Rt. 1 Jean Williams and Ken Toler
Rt. 2 Susan O’Mara & Kitty Rushing

Wednesday, November 20
Cooks (Team 10) Meal #21:
Judy Rankin, Sara Hays, Missy Caver

Drivers:
Rt. 1 Laine & Bob Hardin
Rt. 2 Bill & Suzanne Boone

Monday, November 25
Cooks (Team 5) Meal #20:
Polly Watkins, Jean Welsh, Tricia Scott

Drivers:
Rt. 1 Carolyn Aden & Bob Hardin
Rt. 2 Kay Allen & Geri Smith

Monday, December 2
Cooks (Team 9) Meal #24:
Becky Wooley, Wanda Johnson, Anne Peters

Drivers:
Rt. 1 Sheila & Bill Nicholas
Rt. 2 Marianna Field & Janet Holt

Wednesday, December 18
Cooks (Team 7) Meal #2:
Sylvia Carraway, Cathy Davis, Polly Bourne

Drivers:
Rt. 1 Gwen & Joe Schmelzer
Rt. 2 Sylvia Carraway & David McNair

Monday, December 23 – Christmas Week
Cooks (Team 6) Meal #16:
Ann Vickery, Gail Poole, Lawana McLennan

Drivers:
Rt. 1 Cathy & Jeff Davis
Rt. 2 Rebecca Black & Johnny Evans

SUNDAY NIGHTS @ THE YOUTH HOUSE

SUNDAY NIGHTS @ THE YOUTH HOUSE

Youth Group  – 5:00-6:30 p.m. on Sunday nights in the Spring and Fall. We’ll have dinner, games, music, and discuss Biblical happenings.  Bring a friend!!